Chcete se postarat o své vydělané peníze? Zhodnotit je a tím pádem rozmnožit? A třeba se dostat do stavu, kdy jich bude tolik, aby Vás živily?
Tak to je potřeba nejen je ochránit před inflací, ale také je rozumně investovat.
Jen pozor. Může být lákavé vzít všechny své úspory a co nejrychleji (a taky nejvíc) je zhodnotit. Tím často dosáhnete pravého opaku – přijdete o ně.
Nebezpečí číhá všude
Investování je totiž vždy spojené s rizikem. Riziku se nikdy nemůžeme vyhnout. Ale to v ničem, co děláme…
Věděli jste, že i při hraní počítačových her je rizikové? Pravděpodobnost smrti je 1 ku 100 milionům. Poměrně úsměvné riziko, ale přesto tu je. Vzhledem k rostoucímu počtu hráčů o něm i častěji uslyšíme. (Zdroj besthealthdegrees.com)
Nebezpečí, že o peníze přijdete je násobně, násobně vyšší.
Pamatujte na to, že i ta nejlepší společnost může zkrachovat. I ten nejchytřejší rádce se někdy utne. Garance v investování je jen slovo s prázdným obsahem.
Jedna poznámka na začátek
Pokud chcete investovat pár stokorun, tak si ušetřete čas a nečtete dále. Dejte peníze na spořicí účet a zapomeňte na investování.
S malými částkami nemá smysl se do investování pouštět, přinese vám to pouze stokoruny. Čas a energie, kterou tomu budete věnovat, lépe využijete jinde.
Menší stokoruny, tisíce, desetitisíce, leckdy i statisíce mají sloužit jako rezerva. A když už je chcete investovat, dejte je do vzdělání, které má nejlepší návratnost.
Takže tolik na začátek, teď se pojďme podívat na 7 principů investování, abyste si užívali výnosy a neplakali nad ztrátami.
1. Uvědomuji si rizika
Jakmile dostanete peníze do ruky nebo na účet, tak vlastně investujete a riskujete.
Riskujete, že Vás někdo přepadne a o peníze obere. Riskujete, že banka v níž peníze máte uložené nezkrachuje. Sice je to riziko malé, protože vklady jsou ze zákona pojištěny, ale stále je to riziko.
U investic platí jednoduché pravidlo:
Čím vyšší krátkodobý výnos, tím vyšší riziko.
A opačně. Pokud chcete podstoupit jen minimální krátkodobé riziko, musíte také počítat s nulovým výnosem nebo dokonce i záporným výnosem.
Pokud výnos nepřekoná inflaci (v roce 2020 byla průměrná inflace 3,2 % – ČSÚ), tak v podstatě o své peníze přicházíte.
Vidina krátkodobého výnosu může být lákavá. Pošlete někam peníze a za pár měsíců máte dvojnásobek. Kdo by to nechtěl?
V kryptoměnové horečce roku 2017 titulky médií mluvily o stovkách procent výnosů v průběhu týdnů a měsíců. V lednu 2021 létaly stovky procent v akciích firmy GameStop.
Někteří lidé na tom opravdu vydělali. Ale drtivá většina lidí naopak prodělala. Náš senior analytik Tomáš Tyl mluví o takové investiční bublině jako o hře na většího blázna.
Nabídka vysokého krátkodobého zhodnocení s minimálním rizikem vypadá dobře na plakátu nebo na billboardu, ale raději se jí obloukem vyhněte.
Nebo se minimálně důkladně ptejte. Nejen toho, kdo ji nabízí, ale i nezávislých zdrojů.
2. Investuji dlouhodobě
Bezpečné investování = dlouhodobé investování.
Proč?
Když se na věci díváte z dlouhodobého pohledu, z nadhledu, tak si všimnete, že krátkodobé výnosy, propady, ale i emoce nemají zásadní vliv na vývoj portfolia.
Lidé přeceňují to, co mohou investováním vydělat za jeden rok, a podceňují to, co mohou vydělat za 15 let. – Vladimír Fichtner
Ani několik let trvající ekonomická krize neznamená velký problém, když víte, že před sebou máte ještě 15 let investování.
Poklesy hodnoty o 5 % jsou téměř každoroční záležitost. Stalo se, že trhy už v minulosti několikrát poklesly o 20, 30 i 50 % a následně vždy tuto ztrátu vyrovnaly.
Samozřejmě že i peníze mohou přestat fungovat, ale v ten moment končí kapitalismus a svět jak ho známe. A nepomůže nám digitální peněženka, truhla plná zlata ani polštář plný bankovek.
3. Investuji s cílem
V určitém stádiu života může být investice do akcií dobrou investicí. V jiném zase velkým průšvihem.
Mladý člověk může díky akciím během let přijít k velkým výnosům. Důchodce může v akciích během pár měsíců přijít o velkou část svých celoživotních úspor.
To, co je v investicích dobré pro jednoho, nemusí být dobré pro druhého. – Vladimír Fichtner
Základem investování je to, že víte, proč investujete.
Kam se chcete dostat? Co investováním chcete dosáhnout? Co s penězi zamýšlíte?
Chcete je jen „krátkodobě zhodnotit“ nebo máte jasný cíl „chci mít tolik a tehdy, abych mohl to a to“?
Jinak totiž investuje muž, který chce za rok koupit dům. Jinak žena, která chce poslat své děti na vysokou. Jinak pár, který chce za 15 let dosáhnout finanční nezávislosti.
4. Mám jasná kritéria pro výběr produktů
Celosvětově je 23.669 podílových fondů. Fondů obchodovaných na burze (ETF) je kolem 15.653 a stále vznikají další a další. (leden 2021 – World Federation of Exchanges).
Různých dluhopisů a strukturovaných produktů jsou stovky tisíc, nejspíš i miliony, protože státy, firmy mají dluhopisů hned několik – různé délky trvání, různé doba vydání, někdy různě zabalené a pospojované.
To je opravdu velké množství nástrojů a finančních produktů.
Jak si z nich vybrat ty správné? A ještě správné pro Vás, aby celé portfolio dávalo smysl?
V mých začátcích se mi z těch možností točila hlava, ale pak jsem si uvědomil, že v jednoduchosti je síla. – Vladimír Fichtner
Pro jednotlivce to může být celoživotní úkol. Každý produkt prozkoumat a vyhodnotit. Až když projdete všechny, můžete udělat trochu informované rozhodnutí.
Můžete se omezit na produkty, které Vám nabízí váš finanční poradce nebo banka. Jen takové produkty nebývají nejlepší, protože nemusí obstát na celém trhu.
My v eFrank.cz máme vytvořenou sadu jasných kritérií, které investiční produkty musí splňovat, abychom je vůbec zvažovali.
Když se objeví nový produkt, nová příležitost, porovnáme ji s našimi kritérii. Jestli nevyhovuje, byť je jedinému, znamená to, že do něj nebudeme s klienty investovat.
Například u dluhopisů je jedním z takových kritérií rating. Má firma vydávající dluhopisy rating? Pokud ano, znamená to, že jdeme na další kritérium. Pokud (a to se u nás v Česku stává většinou) ne, nemá smysl se jí zabývat.
Pevně daná investiční kritéria zabraňují tomu, abychom investovali na základě emocí, podbízivé reklamy, doporučení prodejců, ale i názoru „odborníků“ z médií.
5. Diverzifikuji
Sázka na jednoho koně může vyjít, ale také nemusí.
Když jde o malé částky, tak to může být příjemné rozptýlení a adrenalin. Ale když se jedná o několikaleté úspory, tak se adrenalin může proměnit ve zpackaný život.
Nedávejte všechna vejce do jednoho košíku. Můžete s ním upadnout, může mít díry, může i shořet.
Raději riziko rozdělte – diverzifikujte – mezi různé instrumenty… ne jedna, ale desítky, stovky akcií, ne jeden dluhopis, ale desítky.
Celé portfolio nesmí být závislé na jedné proměnné – na jedné noze. I ta nejpevnější kost se může zlomit. Je lepší rozložit riziko na více nohou.
Ve chvíli kdy jeden z fondů zkrachuje, když se nebude dařit firmě, jejíž akcie/dluhopisy vlastníte, tak přijdete jen o malou část svého portfolia. Ne o všechno.
Buďte připraveni na nečekané, to jediné Vás může překvapit. – Vladimír Fichtner
Díky diverzifikaci jste připraveni na nečekané.
- Politické nepokoje v ČR? Evropské trhy to ani nepostřehnou.
- Nastane v Evropě krize? Ovlivní to, ale nepoloží americkou ekonomiku.
- Zavřou v Číně ze dne na den nějakou firmu? To se na indexu neprojeví vůbec.
- Zachvátí svět nebezpečný virus a lidé zůstanou doma? Některé firmy to odnesou, jiné posílí.
Pohledů na diverzifikaci je hodně (regiony, měny, správci, tituly apod.) a její důležitost stoupá s tím, jak velký je majetek.
6. Kontroluji své emoce
Emoce působí na každého. I na chladného analytika. A ovlivňují to, co děláme s penězi.
Na jedné straně je tu strach nepřijít o peníze. Na straně druhé chamtivost získat jich co nejvíc.
Emoce se nedají vypnout a jsou v investování asi tím největším problémem.
Když totiž zvítězí chamtivost, člověk vloží peníze do produktu na základě minulých výnosů a nejspíš se nebude jednat o investici, ale o spekulaci.
Když zvítězí strach, tak investor prodá a realizuje ztrátu na základě aktuálního pocitu, nikoliv fundamentu.
V roce 2008 a 2009 lidé v akciových trzích viděli pouze zkázu a čekali konec na konec světa a prodávali.
My jsme v té době už s našimi klienty investovali. Tenkrát ještě osobně pod značkou Fichtner Investment Advisors a vše jsme museli řešit papírově.
Nicméně jsme zvládli své emoce a pomohli klientům zvládnout ty jejich. Teď, 12 let poté, se můžete ohlédnout a usmát se, ale tehdy ty emoce byly pořádně napjaté.
Napjaté emoce byly i v březnu 2020, ale vše jsme s klienty zvládli a mnozí z nich poklesy využili pro další investice.
Potlačované emoce působí v pozdějším investování větší paseku. – Vladimír Fichtner
Emoce můžete kontrolovat různými způsoby. Ten nejúčinnější z našich zkušeností je mít jasný investiční plán a obrátit se na někoho, s kým své emoce můžu sdílet.
7. Používám selský rozum
Názory, rady a tipy na investování má téměř každý, kdo dýchá.
Nejrůznější reklamy nebo bulvární titulky v médiích mluví o úžasných investičních příležitostech. Jakmile máte nějaké peníze na svém účtu, ozve se někdo, kdo s nimi chce něco podniknout.
To, do čeho investujete, by vám mělo dávat smysl, bez ohledu na to, co se aktuálně říká. Mělo by to být podloženo principy, které fungují desítky let.
Investovat do toho, čemu nerozumíte, je nejrychlejší způsob, jak přijít o peníze.
Čím je investování složitější, tím je nebezpečnější. – Vladimír Fichtner
Podlehnout více či méně příjemnému nátlaku přátel, médií, poradců nebo bankéřů, se nevyplácí. I když jsou takové rady míněny dobře.
Vždy (nejen) při investování dejte na vlastní selský rozum.
Zajímejte se o to, proč vám někdo říká to, co říká. Začít můžete u tohoto článku.
My jsme ho napsali proto, abychom ukázali, jak přemýšlíme o investování a doufáme, že se na nás obrátí ten, kdo o investicích smýšlí podobně a třeba využije naše služby investičního poradenství.
Jde to i (ne)bezpečně
To bylo 7 hlavních principů, které byste měli při investování aplikovat. Tedy pokud chcete investovat bezpečně.
Pokud máte raději riziko, tak stačí principy obrátit…
- Rizika tu jsou, ale mě se netýkají
- Chci zbohatnout rychle
- Hledám hlavně vysoký výnos
- Dám na to, co kdo říká
- Sázím na jednu kartu
- Emocím podléhají jen hlupáci
- Moc tomu nerozumím, tak tomu budu věřit
Zní to šíleně?
Přesto takto investuje velmi hodně lidí. Alespoň do té doby, než se z vlastních chyb nepoučí.
Je v pořádku udělat chybu. To důležité je si takovou chybu přiznat, poučit se z ní a na jejím základě zavést princip, aby se chyba neopakovala.
Výkyvy v cenách akcií nejsou nebezpečné, nebezpečné jsou naše reakce na tyto výkyvy. – Vladimír Fichtner
Jak podle uvedených principů investovat?
V tomto článku jsme zmínili jen několik investičních principů. Klidně je použijte nebo si vytvořte své vlastní. Hlavní ale bude se principy řídit.
Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak se o své peníze postarat a investovat dlouhodobě bezpečně, můžete se podívat na 4dílný trénink InvestGuru.
A pokud si chcete udělat pořádek v penězích a získat plán, jak je dlouhodobě investovat, rádi Vás uvidíme v našem digitálním investičním poradenství eFrank.cz.
Petr Zbytek says
Vaše stanoviska mne zaujala. Jev současné době vhodný subjekt co se týče dluhopisů nebo akcií? Vlastním akcie Philips Morris a dluhopis Sazka. Pěkný den
Tým eFrank says
Petře, myslíme si, že právě z hlediska bezpečnosti – 5. princip diverzifikace – by individuální tituly neměly v portfoliu co dělat.