Peníze často vyvolávají emoce. Je to logické.
Peníze totiž souvisejí nejen s našimi pocity (pocit úspěchu, bezpečnosti a sebevědomí), ale mají také hmatatelný dopad na naše životy.
Díky penězům máme možnosti. Mohou nám přinést svobodu a uvolnit schopnost výběru, jakým způsobem budeme žít.
Ten, kdo má více peněz, nemusí být nutně šťastný, ale může mít podstatně jednodušší život. Bohatý člověk se může věnovat svému zdraví, může si udělat více času na rodinu, může dělat to, co ho baví a naplňuje. A také se může zapojit do různých charitativních projektů – penězi i časem.
Emoce a investování
Pokud jde o investice, problém nastává, když na své emoce zapomeneme a stanou se neviditelným motorem investičního chování.
Emoce svým principem narušují vnímání, zkreslují realitu a vyvolávají reaktivní krátkodobá rozhodnutí, která se v konečném důsledku až příliš často stávají kontraproduktivními.
Do investic zasahuje spousta emocí, ale mezi ty hlavní, kvůli kterým lidé přicházejí o peníze, jsou strach a chamtivost. Někdy si je představujeme…
Strach jako člověka, který se klepe v koutě a bojí se vlastního stínu. Chamtivost jako hamižného strýčka Skrblíka, který má v očích dolary.
Ale obě tyto emoce nás provázejí a nejsou zdaleka tak jednoduše rozpoznatelné.
Pod vlivem strachu
Například (racionální i iracionální) strach často způsobuje tu absolutně nejčastější chybu v investování: Prodej aktiva poté, co se trh propadne.
Naopak lidé s chladnými hlavami a dlouhodobým pohledem vědí, že to je přesně moment, kdy se na trh dostat.
Pro příklad nemusíme chodit daleko. Březen 2020. Zavíraly se hranice. Lidé se dobrovolně zavírali do karantény. Firmy přestaly fungovat. Investoři byli velmi nervózní. Trhy během několika týdnů poklesly o 30 %.
Pro některé to byl impulz pro prodej akcií. Pod vlivem strachu. Pohledem do zpětného zrcátka v tom nejhorším možném období pro prodej.
Jiní nenakupovali, i přestože mohli. Pod vlivem strachu čekali na pokles o 50 % a více.
Když jsme v březnu 2020 mluvili o tom, že s klienty nakupujeme akcie, tak nám lidé na sociálních sítích i nadávali.
Samozřejmě po určité době emoce opadnou, člověk se podívá zpět a přesně ví, co měl v daný moment udělat. Jenže to neudělal. Chytrý člověk ví, že pokud nezmění svůj přístup k investování, tak se situace bude opakovat.
Stačí i trocha obav
Negativní emoce strach nemusí mít jen extrémní podobu. Často se jedná o prosté obavy. I ty mohou udržovat investory v něčem, co je nerealistické, a z racionálního pohledu nedává smysl.
Typickým příkladem je obava z akcií. Lidé jim nerozumějí, tudíž se jich bojí. Obzvlášť, když v médiích čtou články, že „na Wall Streetu teče krev“. Nebo jen zažili rozporuplnou českou privatizaci.
Pak na základě svých předchozích zkušeností a obav dávají všechny své peníze na spořící účty, stavební spoření a do dluhopisů.
Nejenže riskují také (obzvlášť v případě některých dluhopisů), ale zároveň se tímto „konzervativním přístupem“ připravují o výnos, který dokáže překonat inflaci.
Strach je emoce, která také prodává. V dnešní době se často hovoří o „další krizi“, „tisknutí peněz“ a dalších obavách z budoucnosti. Na základě černých scénářů pak lidé kupují „pojistku“ v podobě zlata.
Jenže nákup zlata je čistá spekulace. Lidé tak ve svých aktuálních obavách zapomínají na to, že i zlato může desítky let klesat na hodnotě.
Povšimněte si dlouhých poklesů ceny zlata se započtením inflace mezi lety 1934 a 1970 a také mezi 1980 a 2001.
S vidinou velkých zisků
Strach je určitě nebezpečná emoce, ale často se objevuje až jako následek daleko nebezpečnější emoce. Tu zneužívají vedle (některých) poctivých bankéřů a (některých) férových poradců hlavně nejrůznější podvodníci.
Chamtivost.
Nezničitelná touha „rychle zbohatnout“ a snadno vydělat peníze. Kupu peněz. Tahle agresivní emoce žene lidi za výnosem za každou cenu a „pomáhá“ přehlédnout fakt, že vyšší výnosy téměř vždy znamenají vyšší rizika.
Chamtivost působí na chudé, kteří očekávají, že se jejich oblíbená kryptoměna zdesetinásobí a místo 100 tisíc budou mít milion. Zapomínají, že v minulosti podobných „technologií budoucnosti“ bylo již hodně a většina na nich vždy prodělá.
Působí i na relativně bohaté – u majitelů firem se setkáváme i s touhou „zbohatnout dvakrát“. Zapomínají, že jejich firma jim sice přináší výnos 30 % a víc ročně, ale často je závislá na nich.
Vysoké výnosy podporují v lidech chamtivost a ta spustí investiční horečku a nerozvážné nákupy. Poklesy, na které se v investičním nadšení zapomíná, přinášejí iracionální strach a panické výprodeje. Špatná zkušenost pak přetrvává několik let. Než se objeví další příležitost pro chamtivost… A okruh se uzavírá.
Zní to definitivně, ale faktem je, že se z tohoto kruhu dá uniknout.
Emoce pod kontrolou
Pokud opravdu chcete převzít kontrolu nad svým finančním životem, musíte zajistit, že vás chamtivost, strach ani další emoce jako hněv, netrpělivost, popírání, otálení a panika, nepřivedou na scestí a následně do slepé uličky.
Jak na to?
Logickým, promyšleným a dlouhodobým investičním plánem. Takovým, kterému opravdu věříte. Takovým, ke kterému jste ochotni se zavázat a plnit ho. Ne takovým, který pro vás někdo připraví a jenom vám ho dá k podpisu.
Při tvorbě plánu byste měli porozumět historickému chování trhu, stanovit si ambiciózní, ale realistické cíle a zvolit strategii, která zohledňuje různé scénáře budoucnosti.
Vlastní investiční plán vám dá perspektivu, kterou potřebujete, abyste se vyhnuli nebezpečným reakcím na kolísání trhu, které přijde téměř s jistotou.
Lidem s obavami plán pomůže pomalu začít a postupně poznávat zdánlivou investiční džungli. Lidem s velkýma očima plán nastaví realistické zrcadlo.
Plán je podobný mapě na cestu. Vedle mapy si ale na cestu můžete vzít i průvodce – investičního poradce, který vám vedle kontroly emocí neustále bude ukazovat ideální cestu skrz trhy k vašemu cíli.
Bez emocí to nejde
Nechceme říct, že emoce do investování nepatří a vše za nás lépe udělají roboti.
Emoce jsou extrémně důležité při utváření investičních plánů.
Co od investování očekáváte? Co pro vás znamenají peníze? Jakým způsobem zařadíte své finanční bohatství do skládanky svého života? Co pro vás znamená riziko? Odpovědi na takové a další otázky jsou emočně nabité a stojí za to jim věnovat čas, protože mohou mít vliv na vaše investování.
Stručně řečeno, emoce mají v investování své místo. Jen nesmí nezabírat místo řidiče!
V eFrank.cz si investiční plán můžete začít jednoduše tvořit sami a následně ho konzultovat s investičním profesionálem. Potřebné znalosti na kontrolu emocí vám předáme v investičním kurzu i v průběžném servisu.
František says
Dobrý den,
každý den se objevují zprávy o Bitkoinu,
s kterým údajně obchoduje i Babiš a jak člověk rychle zbohatne. Jaký na toto investování máte názor.
Děkuji za odpověď.
Jan Valášek says
Dobrý den, Františku,
odpovědi jsme zpracovali v těchto videích, doporučuji na ně mrknout:
https://www.youtube.com/watch?v=lS3z2k-g1Xc&ab_channel=FichtnerInvestmentAdvisors
https://www.youtube.com/watch?v=JwxarhOpe2o&ab_channel=FichtnerInvestmentAdvisors
Honza Valášek
Otto Tauchman says
Dobře zpracované známé pravdy.
Jen prosím o pravopisnou korekturu. Několik chyb vám uteklo.
Jan Valášek says
Dobrý den, Otto,
díky, nechám překontrolovat.
Honza Valášek
Mira says
Dobrý den. To o čem to píše zní logicky. Jediné u čeho jsem se trošku pozastavil byl podpis business plánu. To znamená že business plán je typ nějaké smlouvy a nebo šlo jen o obraznou formu ve smyslu, ano s tímto souhlasím?
Díky za odpověď .
Mira
Jan Valášek says
Dobrý den, Miro,
investiční plán berte jako písemný dokument, ve kterém jsou specifikované Vaše cíle a vzhledem k Vaší osobní situaci také možnost jejich splnění a konkretní kroky k jejich splnění.
Pokud se rozhodnete pro realizaci takového plánu, již Vás často čekají reálné kroky, kdy můžete také uzavřít nějaký smluvní vztah s podpisem. TO před čím varujeme je uzavírat takový vztah pokud nerozumíte tomu, co podepisujete.
Honza Valášek